+420 723 100 505   daniel@dumrealit.cz

Jak prodat nemovitost bez realitky

Jak prodat byt bez realitní kanceláře aneb na co si dát pozor ?

Prodávat svou nemovitost bez realitky ?

Pro spoustu lidí je to lákavá možnost, jak ušetřit své peníze na provizi realitní kanceláři.

A navíc, na prodeji není nic tak složitého.

Takto přemýšlí část prodávajících a já jim v tomto článku chci poskytnout návod, jak prodat co nejlépe a na co si dát pozor.

Věcí, na které je potřeba je zaměřit svou pozornost při prodeji je mnoho, v tomto článku zmíním jen ty nejdůležitější.

  1. Příprava všech dokumentů, týkající se dané nemovitosti, tj. list vlastnictví (zástavy, věcná břemena), vyúčtování energií, průkaz energetické náročnosti budovy, výpis z SVJ, na kterém naleznu výpisy ploch daného bytu (celková plocha, otápěná plocha atd), půdorys.
  2. Příprava nemovitosti k prodeji – Pokud to situace umožňuje, nemovitost je potřeba nachystat, což může znamenat vyklizení všech nepotřebných krámů, zbytečností, vymalování a generální úklid celé nemovitosti.  Tyto kroky nejsou moc populární, nicméně pokud chcete udělat dobrý první dojem pro zájemce, tak jsou nezbytné. Také doporučuji odstranit osobní věci a fotografie. Celá nemovitost by měla působit hotelovým dojmem.
  3. Odhad tržní ceny nemovitosti – tady většina samoprodejců udělá nejvíce chyb a díky tomu ve výsledku prodělá, než kdyby prodej svěřili kvalifikovanému realitnímu makléři.

Tento bod je natolik obsáhlý, že bude lepší, když si ho přečtete samostatně pod tímto odkazem https://jiridaniel.cz/trzni-cena-nemovitosti-zlin/

  • Inzerát – Abyste oslovili co největší počet případných zájemců je potřeba vymyslet poutavý text inzerátu. Foto určitě nefoťte mobilem, nechte si je zhotovit profesionálním fotografem. Ty 2 tisíce za tuto službu se Vám bohatě vrátí. Pokud chcete udělat maximum, nechte vyhotovit i půdorys nemovitosti, popřípadě virtuální prohlídku. Díky tomu vám odpadne spousta zájemců, se kterými byste ztráceli čas při prohlídkách, protože ,,oni měli jinou představu o prostoru a dispozici“. Dále je potřeba zamyslet se, kam inzerát umístíte. Stránky jako bazos.cz a bezrealitky.cz kupující moc nenavštěvují. Spíše je to zdroj kontaktů pro realitní kanceláře.

Základ pro inzerci je minimálně sreality.cz. Něco vás to bude stát, ale je to naprosté minimum.

  • Prohlídky se zájemci – Udělat kvalitní prohlídku není vůbec jednoduché. Uvědomte si, že si k sobě domů zvete úplně cizí lidi, které jste nikdy předtím neviděli. A teď jim ukazujete své soukromí. Není divu, že jsou prodávající hodně nervózní a zájemci to vycítí. Ve výsledku jsou ve stresu obě strany. Když zájemcům chci ukázat nemovitost já, poprosím předtím prodávající o to, aby po dobu prohlídky uvolnili svou nemovitost a skočili si na kávu, popřípadě si udělali nákup v obchodě. Díky tomu zbavím stresu obě strany a prohlídky probíhají v uvolněné atmosféře.
  • Vyjednávání o ceně, podpis rezervace a vyřizování hypotečního úvěru

Tak je to tady, máme vážného zájemce a co teď?

Hlavně to nepokazit!

Většina zájemců požaduje po prodávající straně slevu. Záleží na citu, obchodních zkušenostech a také, zda máme další vážné zájemce o koupi, jestli danou slevu poskytnete.

Ve chvíli, kdy máte zájemce a odsouhlasenou výši kupní ceny, je potřeba mít předpřipravenou rezervační smlouvu, popřípadě smlouvu o smlouvě budoucí. Poté kupující složí rezervační poplatek v obvyklé výši 5 – 10 procent z kupní ceny. Tento poplatek slouží zároveň jako první část kupní ceny.

Před podpisem rezervace je potřeba ujasnit si s kupujícím, jakým způsobem bude řešit financování nemovitosti a jak dlouho bude trvat vyřízení hypotéky. V dnešní době, kdy ceny letí nahoru, je velmi časté, že odhadce banky nepotvrdí kupní cenu. Kvůli tomu nastane situace, kdy zájemce nemá potřebnou celou kupní částku a celá transakce se musí zrušit. Prodávající ztratí minimálně měsíc a hledá zájemce nanovo.

Těmto situacím předcházím tím, že ve chvíli, kdy mi zájemce potvrdí svůj zájem a odsouhlasíme si cenu, tak pozvu následující den zájemce do kanceláře a náš finanční poradce prověří možnosti zájemce a tzv. ,,proskóruje“ klienta bankovními registry. Díky tomu víme do 48 hodin, zda s klientem uzavřít rezervační dohodu, popřípadě budeme hledat dalšího zájemce.

  • Výběr advokáta – Za svou desetiletou praxi jsem se setkal s velkým množstvím různých advokátů. A v hodně případech jsem jim musel opravovat smlouvy, případně napravovat jejich chyby. Tyto chyby vyplývaly z toho, že máte advokáty s různými specializacemi. Máte advokáty se specializací na rozvody, jiní na trestní právo, další na vymáhání pohledávek, na nemovitosti. Proto je potřeba vybrat si advokáta se specializací na nemovitosti. Takový typ advokáta vám připraví vyváženou kupní smlouvu a smlouvu o úschově a zapracuje do smlouvy všechny podstatné informace, jako například splatnost kupní ceny, předání nemovitosti, ujednání o energetickém štítku atd.

Toto jsou hlavní body, které musíte zvládnout na 100 procent, aby prodej nemovitosti proběhl hladce a za dobrou cenu.

Pokud si věříte, že tyto body zvládnete splnit sami, pusťte se klidně do prodeje sami.

Jestli se vám celý proces zdá příliš složitý a stresující, obraťte se s důvěrou na mě.

Garantuji Vám profesionální služby a dosažení maximální možné tržní ceny. Můžete mě kontaktovat na telefonu 723 100 505, nebo na emailu daniel@dumrealit.cz.