+420 723 100 505   daniel@dumrealit.cz

Realitní makléř – jeho nová nejdůležitější úloha na měnícím se trhu s nemovitostmi

Profesi realitního makléře se věnuji 12. rokem. Za tu dobu jsem prodal stovky nemovitostí ve zlínském a jihomoravském kraji.

V posledních 3 letech se trh s nemovitostmi choval následovně : Prodávající stanovil cenu nemovitosti a pokud byla cena jen trochu reálná, tak do týdne byla rezervovaná. V mnoha případech se na prohlídkách uskutečnila aukce, kdy se kupující předháněli v tom, kdo dá prodávajícímu vyšší nabídku. Díky tomu majitel v mnoha případech získal více peněz, než původně předpokládal. Díky nízkým úrokovým sazbám, stabilní ekonomice, zvyšujícím se příjmům domácností, rostla poptávka po nemovitostech. Všechny tyto faktory způsobily masivní nárůst cen u nemovitostí v posledních letech.

Do jara tohoto roku si diktoval podmínky prodávající, který určoval komu a za kolik svou nemovitost prodá.

Od jara tu máme úplně novou situaci, kterou si většina realitních makléřů ani prodávajících nepamatuje.

Na jaře 2022 se realitní trh dramaticky změnil.

Vlivem války na Ukrajině, zvyšujícím se cenám energií, vysokým úrokovým sazbám u hypoték se trh s nemovitostmi propadl o desítky procent. Za současnou úrokovou sazbu si kupující odmítají vzít hypotéku, nebo ji kvůli výši splátky ani nedostanou. 70 procent všech realitních transakcí probíhalo díky hypotečním úvěrům. Těchto 70 procent je nyní pryč a zbývá 30 procent kupujících, kteří mají hotovost. Kupující s hotovostí požadují nyní po prodávajících slevu, někdy až o 20 procent, vědomi si své situace.

Proto se realitní trh téměř zastavil, protože prodávající nejsou ochotni přistoupit na požadavky kupujících a kupující nejsou schopni kupovat za současné ceny.

Z toho důvodu je dnes mít kvalitního realitního makléře důležitější, než kdy dříve. Profesionální realitní makléř, který studuje a pozoruje realitní trh, zná svou lokalitu, dokáže nastavit tržní cenu na takovou úroveň, kde prodávající i kupující budou spokojeni.

V současné době bude nejdůležitější úlohou realitního makléře vysvětlit prodávajícímu, že se situace na trhu mění a bude potřeba někdy i zlevňovat. A zároveň si nastavenou cenu umět obhájit u kupujícího.

Každá doba má své plusy i mínusy. A proto pečlivě zvažte výběr realitního makléře, kterému svěříte prodej své nemovitosti.

Uvažujete o prodeji nemovitosti a chcete znát aktuální tržní cenu ?

Zavolejte mi na telefon 723 100 505, nebo napište na daniel@dumrealit.cz