+420 723 100 505   daniel@dumrealit.cz

Vývoj cen nemovitostí – po růstu přijde stagnace a následný pád

Mám více než 10 letou praxi na trhu realit, kde se zabývám nejen prodejem, ale i spolehlivým odhadem cen realit a prognózami. V současné době se podrobně zaměřuji na vývoj cen v prvním čtvrtletí roku 2021 a předpovědí vývoje cen nemovitostí pro rok 2021.

Můj okruh působnosti je Zlínský a Jihomoravský kraj, kde v prvním kvartálu letošního roku ceny všech nemovitostí, tzn. bytů, rodinných domů, chat i stavebních pozemků nadále stoupají.

Ceny nemovitostí stoupají vlivem několika faktorů:

· Poměr nabídky a poptávky:

Z praxe: na každý typ nemovitosti, který umístím do inzerce, se v prvním týdnu ozve několik vážných zájemců, kteří se předhánějí, aby danou nemovitost okamžitě koupili. Stává se pravidlem, že dosažená kupní cena je vyšší než cena uvedená v inzerci. Z toho vidím, že je zde stále velká skupina lidí, kteří aktivně chtějí koupit nemovitost a jsou schopni za ni zaplatit přemrštěné peníze.

· Úrokové sazby hypoték:

Úrokové sazby jsou stále velmi nízko, proto je zde velký okruh zájemců o vlastní bydlení.

· Inflace:

Na jedné straně se neustále zvyšuje průměrná mzda a na straně druhé se vše zdražuje, od energií, potravin, služeb, stavebních prací, což samozřejmě vede k tlaku i na cenu nemovitostí.

· Bezpečné uložení peněz:

Velmi mnoho investorů a bohatých lidí nevěří stabilitě peněžní měny, nevěří akciím, nechtějí nechat ležet peníze v bance a v koupi nemovitosti vidí bezpečnou investici, která je v dlouhodobém horizontu nemůže zklamat. Těchto lidí je ve společnosti stále více.

Všechny tyto faktory ovlivňují stoupající trend vývoje cen nemovitostí v několika posledních letech.

Pokud bych měl vyjádřit procentuálně vývoj cen nemovitostí v okruhu mé působnosti v 1. čtvrtletí roku 2021, tak průměrná tržní cena bytů se zvýšila o 2%, u rodinných domů o 4%, u stavebních pozemků o 6% a u chat nejvíce – v určitých vybraných lokalitách dokonce o více než 10%.

Skutečná praxe: Vlastním byt, který jsem kupoval v roce 2014 za částku 1 250 000,- Kč. Již tenkrát se jednalo o velmi dobrou cenu, protože reálná cena bytu byla 1 400 000,- Kč. Za posledních sedm let se cena bytu více než zdvojnásobila, dnes bych tento byt prodal za 3 miliony korun a více.

Má prognóza: Co se týče předpovědi vývoje cen v dalších třech čtvrtletích tohoto roku, zde bych byl velmi opatrný. Česká národní banka dlouhodobě prohlašuje, že ceny nemovitostí chce snížit. Dle jejich odhadu se nemovitosti v České republice prodávají o 20 – 25% dráže, než je jejich skutečná hodnota.

ČNB může cenu nemovitostí ovlivnit tím, že zvýší základní úrokovou sazbu, na což okamžitě zareagují banky, které zvýší úrokové sazby koncovým klientům, čímž jim ztíží dostupnost hypoték.

Důsledkem toho bude nejdříve tlak na nákup, kdy lidé uspíší svá rozhodnutí o koupi nemovitosti, aby stihli získat hypotéku za výhodnějších podmínek. Následně se po zvýšení úrokových sazeb sníží počet zájemců o vlastní bydlení a zde nastane prostor pro postupné snižování cen.

Toto opatření měla ČNB nachystáno již před pandemií koronaviru, který však tento krok pozastavil. Z toho důvodu očekávám, že jakmile pandemie ustoupí, je velká pravděpodobnost, že toto opatření ČNB na regulaci cen nemovitostí velmi brzy zavede.

Dalším možným důvodem snižování cen nemovitostí bude pravděpodobně postupné doběhnutí dotačních programů na záchranu podnikatelů. Jakmile totiž stávající dotace skončí, určitá část podnikatelů (pohostinství, cestovní ruch, služby) buď zkrachuje, nebo v případě, že jsou majiteli dalších nemovitostí, použijí je na záchranu svého businessu tak, že je ve velmi krátké době rychle prodají. Díky tomu se zvýší nabídka nemovitostí, které se objeví v inzerci a sníží to poměr nabídky x poptávky.

Má prognóza na závěr: Ze všech výše popsaných důvodů očekávám, že ve 2. kvartálu tohoto roku můžeme očekávat ještě stále mírný nárůst cen, následně stagnaci a v závěru roku by ceny nemovitostí mohly začít pomalu klesat. Jen upozorňuji, že vše se bude vyvíjet v závislosti na pandemii a stále častěji zmiňované její třetí vlně.

V případě, že zvažujete o prodeji nemovitosti, rád Vám zdarma vypracuji tržní ocenění.

DOMLUVIT SCHŮZKU