+420 723 100 505   daniel@dumrealit.cz

Opravdu je „TEĎ“ ta správná doba pro prodej?

Poslední 6 let s úsměvem na rtech sleduji různá prohlášení svých kolegů a konkurentů z realitní branže, jak každý měsíc opakují svým klientům, že zrovna teď je ta správná doba pro prodej své nemovitosti. Pravdou je, že každý měsíc za poslední 6 let stouply ceny nemovitostí o desítky procent.
Např. Já osobně jsem před 6 lety prodával 3 byty v původním stavu na ulici Česká ve Zlíně, každý za 1 200 000,-. V dnešní době bych ty byty prodával minimálně za 2 500 000,- a více

Tak kdy tedy nastává ta správná doba pro prodej?
Můj názor a doporučení zní: Pokud uvažujete o prodeji, prodejte hned, na nic nečekejte.

Proč?
Protože ceny nemovitostí jsou v současné chvíli extrémně vysoko a banky začínají uvažovat nad zvyšováním úrokových sazeb a taktéž větším prověřováním klientů. Budou více prověřovat klienty z určitých specifických oborů, které byly v rámci pandemie nejvíce zasaženi. Tudíž pokud kupující pracuje v cestovním ruchu, gastronomii a některých službách, má malou šanci získat v dnešní době hypotéku.
Taktéž se ještě naplno neprojevily dopady Covid pandemie a její důsledky na ekonomiku a propouštění ve firmách.
. Následkem zvyšování úrokových sazeb a většímu prověřování klientů a propouštění začne klesat poptávka, bude tlak na snižování ceny nemovitostí. Již nyní evidujeme méně zájemců o prohlídky a klienti jsou vybíravější. Tudíž,pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti, neváhejte mě oslovit na nezávaznou konzultaci a prodejme Vaši nemovitost do letních prázdnin.

Jak si vybrat skutečného profesionála při prodeji Vaší nemovitosti?
Nejdůležitějším znakem skutečného profesionála je to, že trvá na písemné výhradní dohodě o prodeji. Jedině tak dokáže zajistit dosažení nejvyšší možné tržní ceny.
Díky tomu, že jako prodávající dáte makléři svou důvěru a vaši nemovitost prodává po omezenou dobu jen on sám, může makléř investovat více času a finančních prostředků do inzerce. Dále makléř tuto nemovitost nabízí potencionálním klientům přednostně, ať už po telefonu, nebo na prohlídkách jiných nemovitostí.
Další nespornou výhodou je to, že komunikujete s jedním člověkem a ne s 10 různými makléři.
Ve chvíli, kdy Vaši nemovitost nabízí více realitních kanceláří, budete nesmyslně tlačen do snižování ceny dravějšími realitními makléři, kteří si budou chtít urvat ,,svou kořist“.
Navíc pokud prodej Vaší nemovitosti obstarává více realitních kanceláří, tak se stane tato nabídka nedůvěryhodnou pro případné kupce.

Mé doporučení je:
Pořádně si makléře vyzpovídejte ( např. Jak dlouho tuto práci vykonává a jestli je to jeho hlavní činnost, kolik prodal nemovitostí za poslední rok, jak dobře zná lokalitu, kde se Vaše nemovitost nachází a tak podobně ).
V případě, že jste spokojeni s tím, co vám odpověděl, dejte makléři důvěru a uzavřete písemnou výhradní dohodu o prodeji na omezenou dobu.

Pokud uvažujte o prodeji své nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat a domluvíme nezávaznou schůzku.

DOMLUVIT SCHŮZKU